Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektörü

İhracatla büyüyen Türkiye’nin en önemli sektörlerinin başında tarım ve tarımın altında da yaş meyve sebze sektörü geliyor. 2015 yılını 2 milyar 84 milyon dolarlık ihracat ile tamamlayan sektörümüz giderek büyüyor,
gelişiyor. Bir taraftan var olduğumuz ülkelerdeki pazar payımızı arttırmaya çalışırken, diğer taraftan da yeni ve alternatif pazarlar bulmanın arayışı içindeyiz.

Sektörün ihracatında 368 milyon doları bulan dış satım ile domates en önemli kalemimizdir. Domates tek başına sektör ihracatının %18’ine tekabül ediyor. Anlaşılacağı üzere domates bizim için kritik öneme haiz bir üründür ve sektörde çok baskın bir yeri vardır. Domates ihracatımızda temel rota Rusya Federasyonu.2015 yılında ihraç ettiğimiz 368 milyon dolarlık domatesin 259 milyon dolarlık kısmı Rusya’ya gitti. Bu durum, en önemli ihraç kalemimiz için Rusya’nın önemini gözler önüne seriyor. Domatesin sevk edildiği diğer önemli pazarlar ise Romanya, Bulgaristan, S. Arabistan ve Irak. Rusya ile son dönemde yaşanan sorunlar, pazar çeşitlemesine gitmemiz gerektiğini açıkça ortaya koydu.

Yaş meyve sebze sektörü, heyecan verici hedeflerin peşinden koşuyor. Üretimde Avrupa’da lider, dünyada ise 4. sırada yer alan yaş meyve sebze sektörü 2023 yılı için 60 milyon ton üretim ve 5,5 milyar doların üzerinde ihracat amaçlıyor. Bu sayede küresel pazardan aldığımız %2’ler seviyesindeki payımızı %5’ler seviyesine yaklaştırmayı amaçlıyoruz. Sadece ihracat verileriyle değil, yarattığı istihdamdan ortaya çıkardığı katma değere kadar pek çok konuda ülkemiz adına stratejik önemi olan bir sektörden bahsediyoruz.

Özetlersek yaş meyve sebze sektörü, vizyoner yapısı ile atılımcı hedeflerin peşinden koşuyor ve ülkemizin geleceğinin inşasında aktif bir rol oynuyor.

Mustafa Satıcı
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı
msatici@baib.gov.tr

ÖNERİLEN YAZILAR

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish